Vademecum pielgrzyma

Serdecznie zapraszamy do zatrzymania się na pielgrzymim szlaku w Pratulinie.

Będzie nam miło i łatwiej oprowadzić po wcześniejszym zgłoszeniu (informacje w dziale KONTAKT)

W Pratulinie warto zobaczyć:

– Kościół parafialny Św. Apostołów Piotra i Pawła, a w nim:

– Kaplicę z Relikwiami Błogosławionych Męczenników Podlaskich,

– Krzyż Pratuliński

– Relikwiarz procesyjny

– kopia Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej

– kopia pastorału ofiarowanego Ojcu Świętemu podczas Jego wizyty apostolskiej w Siedlcach w 1999 r.

– Obraz Matki Bożej Pratulińskie’  ,,Nadziei Jedności” – Patronki Unitów, który ocalał ze zniszczonej świątyni unickiej w Pratulinie  (jest to XVIII-wieczna ikona słynnej szkoły Rublowa)

– Obraz „Męczeństwo Unitów w Pratulinie” autorstwa Eliasza Radzikowskiego (oryginał tego obrazu jest  w  Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

– Obraz „Misje Unickie” przedstawiający posługę duchowieństwa łacińskiego wśród Unitów

– Plac Męczeństwa Unitów z 1874 r., na którym została wzniesiona XVIII – wieczna świątynia pt. Trójcy Świętej przeniesiona w 2009 r. ze Stanina tzw. Martyrium Pratulińskie. Wewnątrz Świątyni znajdują się wyeksponowane fundamenty cerkwi unickiej, przy której Unici oddali swoje życie w obronie wiary.

– Droga Krzyżowa o długości ok. 1100 m łącząca Plac Męczeństwa z Cmentarzem Unickim Położona w niezwykle malowniczym krajobrazie nadbużańskim.

– Dróżki Pratulińskie, przy których stoi 13 kapliczek, z drewnianymi figurkami Męczenników, rozłożone wokół malowniczego stawu

– Miejsce pochówku Unitów, Cmentarz Unicki.

Zachęcamy pielgrzymów do:

– Odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej,

– Ucałowania Relikwii  Błogosławionych Męczenników Podlaskich,

– Złożenia własnych intencji w Kaplicy Błogosławionych Męczenników Podlaskich, które są zanoszone podczas Mszy Świętej i Nowenny każdego 23 dnia miesiąca.

– Obejrzenia filmu „Pratulin”, obrazującego i wyjaśniającego wydarzenie męczeństwa

– Obejścia „Dróżek Pratulińskich” ze specjalnym modlitewnikiem

– Zamówienia Mszy Świętej w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich

– Nabycia pamiątek związanych z Sanktuarium.