III Dzień Świętości Męczenników

DSC_0991i23 kwietnia  miał miejsce Kolejny Dzień Świętości Męczenników Podlaskich z okazji 140. rocznicy męczeńskiej śmierci Unitów w Pratulinie.

Spotkaniu, z tematem powołania do świętości, w kontekście kanonizacji bł. Jana Pawła II, przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Gabriel Mazurek, były wikariusz pratuliński, obecnie prefekt i kapelan w Garwolinie.

W homilii ukazał on, różnicę pomiędzy byciem tylko dobrym, a prowadzeniem życia świętego. Wskazał, także konieczność naśladowania świętych, podjęcie decyzji o byciu świetym, a nie np człowiekiem sukcesu, co często nie ma nic wspólnego ze świętością.

Posłuchaj całej homilii na Archiwum KRP

Po Mszy Świętej odbyły się modlitwy przez wstawiennictwo Bł. Wincentego Lewoniuka i towarzyszy, transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie, podczas których wierni  polecili  przywiezione prośby i dziękczynienia. Następnie zgromadzeni modlili się na Różańcu, i zakończyli Apelem Jasnogórskim, rozważaniami i ucałowaniem  Relikwii Błogosławionych.

W kwietniowym spotkaniu uczestniczyli maturzyści, z racji zbliżającego się egzaminu dojrzałości, ich rodzice i bliscy, także gimnazjaliści piszacy testy sprawdzające oraz wielu czcicieli Błogosławionych z diecezji.

Pieśni i śpiewy wykonywała miejscowa schola Martyres.

W Sanktuarium Pratulińskim przez cały rok 2014 będą trwały spotkania Dnia Świętości Męczenników Podlaskich. Ich celem jest ożywienie wiary, przybliżenie życia i męczeństwa Błogosławionych oraz wyproszenie łask koniecznych Kościołowi, Ojczyźnie, diecezji siedleckiej oraz przybywającym pielgrzymom.

Jeszcze raz zapraszamy aby doświadczyć łask Bożych i gościnności tutejszych parafian.