Pogłębić życie z Chrystusem w sakramentach – VI dzień Nowenny

Największa jak dotychczas liczba pielgrzymów uczestniczyła w kolejnym, szóstym dniu Nowenny w Pratulinie. Przez wstawiennictwo Wincentego Lewoniuka i towarzyszy zanosili swoje dziękczynienia i prośby, rozważając temat pogłębionego życia sakramentalnego.

Przewodniczył Eucharystii ks. Kanonik Stanisław Dadas, dziekan włodawski, a kazanie wygłosił ks. Jarosław Oponowicz, na co dzień posługujący w Pratulinie. W kazaniu podkreślił konieczność dostrzeżenia prawdziwego życia, którego źródło jest w niebie, w liturgii niebieskiej opisanej w Apokalipsie, gdzie całe stworzenie dziękuje Bogu za zbawienie. Wielu zadowala się namiastkami życia, i poprzez oddawania czasu i uwagi rzeczom ziemskim, blichtrowi tego świata, uciekaniu w różne zniewolenia, oddaje się parodii liturgii świętej, chociażby przez całą niedzielę zajmując się sprawami materialnymi. W życiu Unitów widać wielką tęsknotę za kościołem, liturgią, rozmowami o Bogu, świętym stylem życia, o którym pisali w swoich listach z wygnania. Prawdziwe życie sakramentalne wymaga zaangażowania całego serca, całej osoby, aby w pełni skorzystać chociażby z Sakramentu Pokuty, aby codziennie odnawiać swoją miłość małżeńską, aby korzystać z Komunii Świętej sercem czystym, bez grzechu. Unici szli po sakramenty organizując z wielkim trudem misje, wędrowali po sakrament małżeństwa aż do Krakowa, płacili kary rządowi carskiemu za skorzystanie z sakramentów w kościele Katolickim. Ich przykład zachęca nas abyśmy żyli życiem Bożym, wiecznym poprzez sakramenty na serio. Posłuchaj całej homilii

Pielgrzymi przybyli mimo zimowej aury z Janowa Podlaskiego całą grupą pielgrzymkową na czele z księdzem dziekanem Stanisławem Grabowieckim; ze Szpak – Sanktuarium Św. Józefa; z Włodawy, Kornicy, Łuzek, indywidualne osoby z dekanatu janowskiego i bialskich. Obsługę liturgiczną prowadzali prafianie pratulińscy z Derła, oni też wspólnie z Kołem Przyjaciół Radia Podlasie przygotowali ciepłą herbatę i ciastko, którym mogli się posilić pielgrzymi a także porozmawiać, podzielić radością.  Oprawę muzyczną prowadziła pratulińska Schola Martyres i p. Augustyn z Komarna.

Zapraszamy na ostatnie już 3 dni Nowenny do Pratulina na godz. 19.00; niech to będzie hołd oddany Bogu za tych, którzy na mrozie pilnowali świątyni swojej i w końcu oddali życie za wiarę.

Centralna uroczystość będzie miała miejsce dnia 23 stycznia:  o godz. 12.00 gdy Eucharystii we wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich będzie przewodniczył ksiądz biskup Piotr Sawczuk.

Modlitwy są transmitowane codziennie przez Katolickie Radio Podlasie na 101,7 oraz 106.00 MHz. Intencje można złożyć na stronie WWW.sanktuariumpratulin.pl w zakładce „Prośby i intencje”.

Może Ci się również spodoba