VII DŚM pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Sawczuka.

DSC_8262i 23 sierpnia w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyło się kolejne spotkanie modlitewne, tym razem poświęcone modlitwie za rolników i wszystkich ludzi pracy. Liczna grupa pielgrzymów z odległych nawet parafii  uczestniczyła w Eucharystii, której przewodniczył sufragan siedlecki, ksiądz biskup Piotr Sawczuk.

W homilii zacytował on papieża Franciszka, ukazującego znaczenie Męczenników dla ludzkości. „Pamięć, nadzieja i świadectwo. Pamięć Męczenników z przeszłości staje się świadectwem w teraźniejszości i nadzieją na przyszłość”. Obrazem zwycięstwa Chrystusa w Azji, nazwał wielkie zgromadzenie młodzieży w Seulu, podczas wizyty Ojca Świętego. Zwycięstwem nazwał także obecność pielgrzymujących w Pratulinie, przy Błogosławionych Męczennikach.

Podkreślił on konieczność zrewidowania całej otoczki produkcji rolniczej, gdzie pośrednicy zarabiają więcej niż sam rolnik, małe gospodarstwa stają się nierentowne, duże są obłożone wielkim ryzykiem finansowym i stają się raczej produkcją niż uprawą i  hodowlą. Ważna jest wśród rolników edukacja, ale także odbudowanie wiary, pracowitości, szczery patriotyzm, które pozwolą przetrwać trudności.

Ksiądz Biskup podziękował także odchodzącemu z Pratulina dotychczasowemu kustoszowi ks. Markowi Kotowi, za 7 – letnią troskę o Sanktuarium i parafię, uwieńczoną uporządkowaniem i upiększeniem terenu, rozwinięciem kultu Bł. Męczenników, zjednoczeniem wiernych wokół tradycji, wiary, poczucia odpowiedzialności za Sanktuarium. „Namodlił się dużo i napracował dużo”

Całej homilii możesz posłuchać tutaj.

Słowa podziękowania otrzymał także odchodzący wikariusz, ks. Jarosław Oponowicz, a także wszyscy parafianie pratulińscy: Dziękuję za to, „że Waszą chlubą było pokazywanie przybywającym pielgrzymom ziemi, na której przyszliście na świat, na której żyjecie, a w którą wsiąkła krew waszych błogosławionych przodków. Podziękowania otrzymali także państwo Małgorzata i Mariusz Kasjaniukowie z Zień, którzy włożyli pracę i środki w przeprowadzone inwestycje, a także życzliwość. Nowy proboszcz i kustosz Pratulina ks. Jacek Guz, oraz jego pomocnik, ks. Piotr Zasuwik, otrzymali słowa zachęty dla dalszej pracy i planowanych w Pratulinie inwestycji. Oby „Boże dzieło się tutaj wypełniało, oby rosła chwała Boża, a ludzie uzyskiwali siły do dzieła, które na co dzień prowadzą”.

Jak zwykli gościnni parafianie pratulińscy pełnili dyżur przy Relikwiach Błogosławionych i przygotowali ciasto na poczęstunek po uroczystości. Tym razem wykonała to wioska Cieleśnica a usługiwało pielgrzymom parafialne Koło Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie

Wybór częściowy, zdjęcia będą uzupełnione!

Może Ci się również spodoba