Poświęcenie pomnika Konrada Greczuka – UNITY
We wtorek 22 maja w Sanktuarium obędzie się Zwyczajna Sesja Kapituły Kolegiackiej Janowskiej podczas której zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik Konrada Greczuka – unity i współpracownika Ks. Józefa Pruszkowskiego.
Podczas uroczystości przewidziano modlitwę przez orędownictwo błogosławionych Męczenników Podlaskich, wykład pt: Konrad Greczuk w wielkim dziele Ks. kan. Józefa Pruszkowskiego oraz poświęcenie i odsłonięcie pomnika /nagrobka/ Konrada Greczuka.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.
INFO:
Wykonawcą i projektantem pomnika jest Pan Andrzej Weremczuk. Pomnik jest darem jubileuszowym rocznicy beatyfikacji Unitów Podlaskich złożonym przez Kapituły Katedralną i Kapituły Kolegiackie Diecezji Siedleckiej biorące udział w I Nadzwyczajnej Sesji, w Pratulinie w sierpniu 2016r.
Konrad Greczuk – współpracownik księdza kanonika Józefa Pruszkowskiego w tworzeniu dokumentacji męczeństwa Unitów i okazanego męstwa w obronie wiary, żył 56 lat. Zmarł 2 lutego 1901r. Na prośbę księdza kanonika Józefa Pruszkowskiego ówczesnego proboszcza Janowa Podlaskiego, z narażeniem życia wędrował do miejsc, w których prześladowano Unitów, by jak najdokładniej zebrać świadectwa i opisać tragiczne wydarzenia związane z ich męczeństwem. Niebezpieczeństwo tej misji, jak też groźba utraty tak ważnych materiałów dokumentalnych sprawiło, iż niejednokrotnie notatki ukrywał w „dziadowskim kustorze” w specjalnie wydrążonym otworze. Zdobyte w ten sposób relacje posłużyły księdzu Pruszkowskiemu do napisania Martyrologium. W 1990 r. przy okazji ekshumacji szczątków Unitów, celem przeniesienia ich do pratulińskiej świątyni, postanowiono wydobyć z usytuowanego obok grobu, kości Konrada Greczuka. Po złożeniu w trumnie, umieszczono je następnie w murowanej pieczarze na przykościelnym cmentarzu. Przeniesiono też krzyż nagrobny z inskrypcją Konrad Greczuk żył lat 56 zmarł 2II 1901r. Pokój jego duszy.
W ostatnim czasie przed świątynią parafialną w Pratulinie przygotowano symboliczną mogiłę, raz jeszcze dokonano ekshumacji i tam złożono doczesne szczątki Konrada. Tam też staje pomnik symbolizujący nieocenione dzieło Greczuka.