Vademecum pielgrzyma

Serdecznie zapraszamy do zatrzymania się na pielgrzymim szlaku w Pratulinie.

Będzie nam miło i łatwiej oprowadzić po wcześniejszym zgłoszeniu (informacje w dziale KONTAKT)

W Pratulinie warto zobaczyć:

– Kościół parafialny Św. Apostołów Piotra i Pawła, a w nim:
– Relikwie Błogosławionych Męczenników Podlaskich,
– Obraz Matki Bożej Pratulińskiej  ,,Nadziei i Jedności” – Patronki Unitów, który ocalał ze zniszczonej świątyni unickiej w Pratulinie  (jest to XVIII-wieczna ikona słynnej szkoły Rublowa)
– Obraz „Męczeństwo Unitów w Pratulinie” autorstwa Eliasza Radzikowskiego (oryginał tego obrazu jest  w  Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
– Obraz „Misje Unickie” przedstawiający posługę duchowieństwa łacińskiego wśród Unitów

– Plac Męczeństwa Unitów z 1874 r., na którym została wzniesiona XVIII – wieczna świątynia pt. Trójcy Świętej przeniesiona w 2009 r. ze Stanina tzw. Martyrium Pratulińskie. Wewnątrz Świątyni znajdują się wyeksponowane fundamenty cerkwi unickiej, przy której Unici oddali swoje życie w obronie wiary.
– relikwiarz procesyjny / z widoczną relikwią kości przedramienia jednego z błogosławionych/
– kopię obrazu Matki Boskiej Leśniańskiej
– kopię pastorału otrzymanego od Papieża Jana Pawła II / 10.06.1999r./
– pierwotny sarkofag, w którym w 1990r. zostały złożone doczesne szczątki Unitów
– obraz Męczeństwa Unitów w Pratulinie – odsłaniany podczas beatyfikacji w Rzymie 6.10.1996r.
– reprodukcje obrazów scen męczeństwa unitów
– krzyż pratuliński
– ikonę Męczenników w chwale
–  ikonę św. Jozafata Kuncewicza
– gablotę z medalikami z różnych epok / odnalezione w okolicy Pratulina/
– gablotę z eksponatami związanymi z Unią i Unitami

– Droga Krzyżowa o długości ok. 1100 m łącząca Plac Męczeństwa z Cmentarzem Unickim Położona w niezwykle malowniczym krajobrazie nadbużańskim.

– Dróżki Pratulińskie, przy których stoi 13 kapliczek, z drewnianymi figurkami Męczenników, rozłożone wokół malowniczego stawu

– Miejsce pochówku Unitów, Cmentarz Unicki.
– wymowny grób Konrada Greczuka /zasłużonego dla sprawy unitów podlaskich/

Zachęcamy pielgrzymów do:

– Odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej,

– Ucałowania Relikwii  Błogosławionych Męczenników Podlaskich,

– Złożenia własnych intencji w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich, które są zanoszone podczas Mszy Świętej i Nowenny każdego 23 dnia miesiąca.

– Obejrzenia filmu „Pratulin”, obrazującego i wyjaśniającego wydarzenie męczeństwa

– Obejścia „Dróżek Pratulińskich” ze specjalnym modlitewnikiem

– Zamówienia Mszy Świętej w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich

– Nabycia pamiątek związanych z Sanktuarium.