Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła

ołtarz główny

Kościół Parafialny w Pratulinie istniał już w 1464 r. W 1676 r. został wybudowany nowy kościół drewniany. 8 września 1840 r. został wybudowany kolejny, nowy, murowany kościół staraniem oraz wsparciem materialnym hrabiego Tomasza Mostowskiego, parafian i proboszcza ks. Franciszka Szemiotha.

Parafia w Pratulinie posiada wezwanie wezwanie Św. Apostołów Piotra i Pawła, których obraz znajduje się na głównym ołtarzu. Dwaj drugorzędni Patronowie parafii to Św. Stanisław, biskup i męczennik oraz Św. Franciszek z Asyżu. W dwóch bocznych ołtarzach znajdują się obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i Chrystusa Ukrzyżowanego.
W latach 50-tych ubiegłego stulecia, została wykonana ambonka i dębowe ławki.

Na szczególną uwagę zasługuje Droga Krzyżowa, wykonana przez parafianina pratulińskiego Pana Parafiniuka.
Bardzo cenną pamiątką po kościele unickim jest obraz Matki Bożej Unickiej „Nadziei Jedności”.
Przy kościele jest również dzwonnica murowana oraz kaplica nagrobna rodziny Wieruszów-Kowalskich znajdująca się na cmentarzu.

Przy kościele znajduję się też grób Konrada Greczuka – Unity pratulińskiego, który zbierał i spisywał informacje mówiące o martyrologii Unitów.
Wchodząc do kościoła, po prawej stronie znajdują się Relikwie Błogosławionych Męczenników z Pratulina.