Pielgrzymka Mężczyzn 2012 i poświęcenie Martyrium
Prawie 800 mężczyzn wraz z rodzinami przybyło do Pratulina, w sobotę 6 października, by wziąć udział w II Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn. Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski.
Spotkanie rozpoczęło się otwarciem Dróżek Męczenników Podlaskich oraz Martyrium Pratulińskiego. – Bardzo się cieszę, że to miejsce przybiera taki charakter z racji przestrzeni, ukształtowania i obecności zabytkowego kościoła oraz dalszych aranżacji, jakie tutaj będą wykonywane. Przybiera taki charakter, dzięki któremu można wspominać to, co tutaj się stało pod koniec XIX wieku, a co tak ważne jest dla historii naszej diecezji i dla całego regionu – mówił Biskup Siedlecki.
– Pratulin jest miejscem, które mówi o prawdzie, zaangażowaniu ludzi świeckich, umiejętności strzeżenia wszystkiego, co zostało przekazane w dobrze rozumianej tradycji i trosce o jedność. Jedność opartą na wierze, na odniesieniu do krzyża i na łączności ze Stolicą Apostolską. Mam nadzieję, że to miejsce stanie się miejscem świadectwa, by dzisiejszemu człowiekowi pomagać stawać się świadkiem, nawet w jakiejś mierze męczennikiem. Niech Martyrium Pratulińskie będzie miejscem uczenia się prawdy o konieczności dawania świadectwa dla pokazania wielkości człowieka żyjącego zgodnie z zamysłem Boga; miejscem nawracania się, pytania o fundament życia, o układanie relacji z drugim człowiekiem; miejscem, w którym uczymy się odniesienia swojego życia nie do siebie samego, lecz do krzyża Jezusa Chrystusa i do zamysłu Bożego, jaki jest w człowieku – mówił Pasterz Kościoła Siedleckiego.
Niezapomnianym dla wielu przeżyciem była premierowa projekcja filmu „Pratulin”. Film wyreżyserowała Olga Kałagate – absolwentka Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Film opowiada historię błogosławionego Wincentego Lewoniuka i jego 12 Towarzyszy, pokazuje ich wiarę i męstwo, a także przedstawia piękne nadbużańskie krajobrazy i zachęca do odwiedzenia Pratulina. W filmie wystąpili m.in. potomkowie bł. Męczenników Podlaskich.
Po zakończonej projekcji filmu na placu przed kościołem rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Biskup Siedlecki. – Jezus wydał siebie, byśmy mogli być jednością – mówił w homilii Ksiądz Biskup. – W słowach Jezusa, „Ojcze, zachowaj ich w Twoim imieniu”, odnajdujemy klucz do jedności. Człowiek od początku został stworzony do jedności. Ta jedność została zaburzona przez grzech, ale przywrócona przez Jezusa Chrystusa. On stał się człowiekiem, byśmy zostali uzdolnieni do życia w komunii. Przez ofiarę z siebie, otworzył drogę jedności. Każdy, kto w Nim trwa, będzie budował jedność z drugim człowiekiem. Dziś chcemy pochylić czoło przed prawdą Chrystusa, której świadkami stali się błogosławieni Męczennicy z Pratulina. Oni dali się po ludzku pokonać, pozwalając, by dokonało się w nich dzieło Boga – kontynuował Biskup Siedlecki. – Jeśli Bóg jest ze mną, zaczynam rozumieć, że Jezus Chrystus jest prawdą i życiem, i nic nie odłączy mnie od Jego miłości. Błogosławieni Męczennicy odkryli perspektywę życia tam, gdzie inni widzieli przegraną i śmierć. Męczennicy pomagają nam trwać w nurcie wiary i żyć mocą chrztu; pomagają nam zrozumieć, że lepiej być skrzywdzonym niż krzywdzić, oszukiwanym niż oszukiwać, prześladowanym niż prześladować. W tym wszystkim odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. Dziękujemy Bogu z tych świadków, którzy uwierzyli przed nami i przekazali nam wiarę. Prosimy też Boga, byśmy potrafili przekazywać wiarę młodemu pokoleniu.
10 czerwca 1999 roku podczas wizyty w Siedlcach Jan Paweł II przypomniał, że „dzisiaj może bardziej niż w innym czasie trzeba autentycznego świadectwa wiary ukazanego życiem świeckich uczniów Chrystusa – niewiast i mężczyzn, młodych i starszych. Potrzeba zdecydowanego świadectwa wierności Kościołowi i odpowiedzialności za Kościół, który przez dwadzieścia wieków niesie wszystkim ludom i narodom zbawienie i głosi niezmienną naukę Ewangelii. Ludzkość stoi w obliczu rozmaitych trudności, problemów i gwałtownych zmian, przeżywa niejednokrotnie dramatyczne wstrząsy i rozdarcia. W tym świecie wielu ludzi, zwłaszcza młodych, doświadcza zagubienia i zranienia, niektórzy padają ofiarą sekt i religijnych wypaczeń czy też manipulowania prawdą. Inni ulegają różnym formom zniewolenia. Upowszechniają się postawy egoizmu, niesprawiedliwości i braku wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Wobec tych i wielu innych wyzwań współczesności staje Kościół. Chce skutecznie nieść ludziom pomoc i dlatego potrzebuje zaangażowania wiernych świeckich, którzy pod kierunkiem swoich pasterzy będą czynnie uczestniczyć w Jego zbawczej misji”. Żyjemy w świecie, który ma wiele zamętu. Jeżeli nie mamy odniesienia do krzyża Jezusa Chrystusa, uczestniczymy w tym zamęcie. Jezus poświęcił siebie, byśmy byli w prawdzie i stanowili jedno, byśmy mieli radość w sercu pomimo trudności i niepowodzeń. Jesteśmy tutaj, by wchodzić w trudne sanktuarium obecności Boga przez męczeństwo człowieka. Tego męstwa w wierze potrzeba szczególnie mężczyznom. Oni potrzebują takiej relacji, w której ktoś będzie otwierać im bok i wprowadzać w pokorną postawę bycia głową rodziny w mocy Jezusa Chrystusa – nauczał Pasterz Kościoła Siedleckiego.
Podczas pielgrzymki mężczyzn nie mogło zabraknąć rywalizacji sportowej. Wśród konkurencji znalazły się: piłowanie pieńka na czas, przeciąganie liny, przerzucanie opony traktorowej, bieg w workach, konkurs kulturystyczny, przenoszenie snopków na czas, rzut beretem sołtysa, bieg w gaciach dla dwojga oraz narty drużynowe. Odbyły się również zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Rokitno, wystawa sprzętu rolniczego i zlot motocyklistów. Całość zakończyła agapa.
Ks. Mateusz Czubak, za: http://podlasie24.pl/wiadomosci/diec.-siedlecka/ii-diecezjalna-pielgrzymka-mezczyzn-do-pratulina-bcd0.html