Bądź wierny aż do śmierci – VII dzień Nowenny
Coraz większa liczba pielgrzymów uczestniczy w Sanktuarium w Pratulinie w kolejnych dniach Nowenny. W VII dniu nowenny wypełnili oni ściśle kościółek Pratuliński gromadząc się na Eucharystii, której przewodniczył dziekan terespolski ks. kanonik Zdzisław Dudek a kazanie wygłosił były kustosz Sanktuarium, ks. Henryk Jakubowicz, obecnie proboszcz par. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej.
Ks. dziekan przypomniał we wstępie do Mszy Świętej postaci niektórych kapłanów, m. in. ks. Prałata Zdzisława Oziembło z Nepli, wielkiego kronikarza historii regionu i męczeństwa Unitów; ks. prałata Henryka Majewskiego z Janowa Podlaskiego oraz ks. Jana Rębisza, proboszcza pratulińskiego, zasłużnego dla sprawy rozwoju kultu Unitów.
Kaznodzieja zauważył na początku, że każdy z nas chciałby być wielki, ale dzisiaj chcemy zatrzymać się i zastanowić nad sprawami małymi i bardzo ważnymi dla kształtowania osobowości i człowieczeństwa. Porównał je do budowy organ kościelnych, gdzie praktycznie na samej górze prospektu, gdzie już oczy nie sięgają, artysta umieścił drobny, piękny szczegół. Przewodnik pytał czy to jest ważne? Historyk sztuki odpowiedział: „Artyści to czynili dlatego, że budowali dla Pana Boga a On to widzi”. Te drobne, ale ważne rzeczy widział w konsekwentnym wyznawaniu wiary i nie wypieraniu się jej; także w przypadku kapłanów, którzy wypędzeni, wracali czasem w przebraniu, przychodzili inni aby wytrwale posługiwać tym w potrzebie. O ilości tych misjonarzy unickich świadczy fakt, że wiele jeszcze zapisków nie zostało opublikowanych – jak wiele drobnej służby, jak wiele garnięcia się Unitów do tej posługi. Oni mieli świadomość, aby trwać na modlitwie nawet mimo zagrożenia aresztowaniem, trwać w wierności bo z Chrystusem są wstanie przetrwać wszystko. Ich stałość we wierze była wielka, sami przyznawali się do katolickiej wiary przed urzędnikami, wiedząc o grożącym wiezieniu, jak uczynili, już po męczeństwie, mieszkańcy Zaczopek. Wskazał także na konieczność nie opuszczania głowy, gdy wiara, postawa wiary jest ośmieszana i atakowana. Wobec ataków na ludzi wiary w przestrzeni publicznej powiedział „Polska boi się katolików, dlaczego, dlatego bo brak nam wierności w rzeczach małych. Oni podnoszą głowę tylko dlatego, że my tę głowę opuszczamy zbyt wcześnie, że my się z tego wycofujemy. To nieprawda, że oni są mocni”
Konieczność wierności w codziennym odmawianiu pacierza, systematycznej i częstej spowiedzi, i nie odkładanie ważnych pytań na później, aby być świadkiem tutaj i teraz. Zróbmy to, jako podziękowanie Bł. Męczennikom za przykład wiary. Posłuchaj całej homilii
Liczni księża, zorganizowana grupa przyjechała z Terespola na czele z ks. dziekanem, także z Janowa Podlaskiego, i mniejsze grupy z parafii Malowa Góra, Neple, Klonownicy, Rokitna, Białej Podlaskiej, Kornicy, miejscowości Żuki innych. Nosili relikwiarz i posługiwali podczas Mszy Świętej mieszkańcy Cieleśnicy, oni też, wspólnie z Przyjaciółmi Radia Podlasie podjęli gości na słodkim i ciepłym poczęstunku po uroczystości. Śpiewała Schola Martyres i gościnnie p. Augustyn.
Zapraszamy jeszcze dzisiaj (21 I) i jutro na Nowennę do Pratulina na godz. 19.00.
Centralna uroczystość będzie miała miejsce dnia 23 stycznia: o godz. 12.00 gdy Eucharystii we wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich będzie przewodniczył ksiądz biskup Piotr Sawczuk. Bardzo prosimy z racji organizacyjnych aby grupy wybierające się do nas 23 stycznia jak najszybciej zgłosiły swoje przybycie do Sanktuarium. Modlitwy są transmitowane codziennie internetowo przez Katolickie Radio Podlasie na 101,7 oraz 106.00 MHz. Intencje można złożyć na stronie Sanktuarium w zakładce „Prośby i intencje”.